Dr. (PhD) Psikolog DIRFloortime® Eğitmeni Deniz Özkılıç Kabul
phone
0543 405 23 91
menu

DIRFloortime® Nedir?

Merhaba 

Bu yazımda söz verdiğim üzere sizlere DIRFloortime® yöntemi hakkında bilgi aktarmak daha doğrusu küçük bir giriş yapmak istiyorum.

Bu bilgileri “Floortime Strategies” kitabından alıntılar yaparak aktaracağım.

DIRFloortime®, bir çocukla oyun içinde birleşerek “senin ilgi alanlarını keşfetmek, seninle oynamak, senin dünyanın içine girebilmek için, burada seninleyim” deme yöntemidir.

Sana yakın olmak için, birlikte eğlenmek, keşfetmek ve gözlerindeki parıltıyı görebilmek için senin fikirlerini, düşüncelerini takip edeceğim, hareketlerinin anlamsız gibi gözükseler bile anlamı olduğunu biliyorum, bunları keşfedip seninle birlikte olacağım demektir. Bunları çocuğa hissettirebilmektir. İletişim, sosyalleşme problemi/zorluğu yaşayan çocuklarımıza bunu hissettirebilirsek etkileşim kapısını açabilir, ortak dikkat içine girerek birlikte olmanın, etkileşim içinde olmanın aslında o kadar da zor olmadığını, çok da keyifli olduğunu gösterebiliriz. 

Sosyalleşme problemi yaşasın yaşamasın, niyetimiz önce çocuğu anlamak, senin için buradayım, seninleyim mesajını verebilmek, hissettirmek olmalı. Fakat bunun için çabalarken çocuğa ihtiyacı olan zamanı tanımalı, onu beklemeli, aceleci olmamalıyız. 

Bu şekilde bir çok kapıyı aralayabiliriz. 

Sevgiler 

Uzman Gelişim Psikoloğu 

İleri Düzey DIRFloortime® Uygulayıcısı 

Deniz Özkılıç Kabul 

Kaynak: Floortime Strategies to Promote Development in Children and Teens

Foreword by Serana Wieder

Dr. (PhD) Psikolog DIRFloortime® Eğitmeni Deniz Özkılıç Kabul